مقالات آموزشی پزشکی

راهنمای کامل رنگ کردن مو در خانه مثل یک آرایشگر حرفه‌ای

راهنمای کامل رنگ کردن مو در خانه مثل یک آرایشگر حرفه‌ای

امروزه بسیاری از افراد با توجه به محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا، هزینه و زمان ترجیح می‌دهند موهایشان را به جای آرایشگاه در خانه رنگ کنند؛ هر چند رنگ کردن موها بهتر است در سالن انجام شود اما اگر از محصولات مناسبی استفاده کنید و دستورالعمل‌های ارائه شده را هم به درستی رعایت کنید، می‌توانید درست مانند آرایشگرهای حرفه‌ای موهایتان را رنگ کنید.

توصیه‌ی ما برای رنگ مو در منزل استفاده از کیت رنگ مو است که در سال‌های اخیر هم با توجه به محدودیت‌های جهانی کرونا از استقبال بسیار خوبی برخوردار شده است. در این مطلب توصیه‌هایی برای رنگ موی حرفه‌ای و اصولی در منزل ارائه خواهیم داد. با ما در مجله‌ی اینترنتی دارومارکت همراه باشید.

 

نکات مهمی که باید در زمان رنگ کردن موها در منزل به آن دقت کنید

بد از اینکه کیت رنگ موی مورد نظرتان را از فروشگاه ما انتخاب کردید نوبت به رنگ کردن موها می‌رسد. برای این که بتوانید درست مانند آرایشگرهای حرفه‌ای موهایتان را رنگ کنید و بهترین نتیجه را بگیرید، باید موارد زیر را در کلیه‌ی مراحل رنگ کردن موهایتان در نظر بگیرید.

۱. طیف رنگ مورد نظرتان را با توجه به رنگ پایه موهایتان انتخاب کنید

انتخاب رنگ مو

 

در صورتی که رنگ پایه‌ی موهایتان سیاه، قهوه‌ای تیره، خرمایی تیره یا خرمایی متوسط است و می‌خواهید از رنگ‌های روشن یعنی رنگ ۵ به بالا استفاده کنید، نیاز به دکلره کردن موها دارید. به توصیه‌ی متخصصان پوست و مو، اگر تخصص و تجربه‌ی آرایشگری ندارید بهتر است عمل دکلره را در منزل انجام ندهید، چرا که اگر عمل دکلره را اگر به درستی و دقت انجام نشود، علاوه بر آسیبی که به موهایتان می‌زند ممکن است برایتان مشکلات تنفسی و حساسیت هم ایجاد کند. به همین جهت به شما توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید در خانه موهایتان را رنگ کنید، بهتر است رنگی را انتخاب کنید که به رنگ پایه‌ی موهایتان نزدیک باشد تا بتوانید بدون زحمت و هیچ گونه خطری موهایتان را رنگ کنید و نتیجه‌ی مطلوبی بگیرید.

با این وجود اگر اصرار به انتخاب تناژ‌های رنگ موی روشن یا فانتزی دارید و مجبور به انجام دکلره هستید، حتما از یک متخصص مشورت بگیرید و کلیه‌ی مراحل ایمنی را به درستی رعایت کنید تا دچار حساسیت، سوختگی و دیگر آسیب‌ها نشوید.

۲. با توجه به حجم موهایتان کیت رنگ مو را انتخاب کنید

اگر موهای پرپشت یا بلندی دارید و یا موهایتان ضخیم است بهتر است دو کیت رنگ تهیه کنید تا اگر موادتان کم آمد، دچار مشکل نشوید. همچنین برخی از کیت‌های رنگ مو حجم بیشتری دارند که می‌توانید از این محصولات استفاده کنید. اگر به هر دلیلی مجبور شدید از نصف یک کیت استفاده کنید نگران نباشید؛ درصد ترکیب اکسیدان و رنگ در این محصولات مشخص است، اگر نصف بطری اکسیدان را استفاده کردید تیوب رنگ را هم نصف کنید.

۳. از ترکیب رنگ‌های مختلف بپرهیزید

ترکیب رنگ و به دست آوردن طیف‌های متنوع رنگی روی موها، تخصص آرایشگران و متخصصان رنگ و مش است. بنابراین اگر تجربه و تخصص این کار را ندارید رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب نکنید. بهترین کار برایتان این است که یک کیت رنگ را انتخاب کنید و دستورالعمل‌های مربوط را که در بروشور یا راهنمای کیت رنگ نوشته شده به دقت دنبال کنید.

۴. حتما رنگ را تست کنید

این مرحله را به هیچ‌وجه فراموش نکنید. بخشی از رنگ را روی یک دسته‌ی کوچک از موهایی که زیر بقیه موهایتان پنهان می‌شوند امتحان کنید و نتیجه را ببینید. به این صورت هم حاصل کار را خواهید دید و هم این که اگر پوستتان به رنگ حساسیت داد، همان اول کار متوجه خواهید شد، بی‌آنکه تمام بخش‌های سرتان را آغشته به رنگ کرده باشید.

۵. محافظت از لباس و محیط

یک پیراهن جلو دکمه‌دار، یا یک روپوش کهنه یا هر لباسی بپوشید که به راحتی از سرتان بیرون بیاید و به موها مالیده نشود. همچنین بهتر است برای پوشاندن سطح زمین به جای ملافه، از کیسه زباله و پلاستیک استفاده کنید تا کف اتاق یا حمام‌تان لک نشود.

۶. محافظت از پوست از رنگ و نشتی

یکی از آزاردهنده‌ترین اتفاقات در زمان رنگ زدن موها این است که در آخر کار ببنید پیشانی و یا گردنتان لک شده‌اند. برای این که دقت کار را بالا ببرید به جای استفاده از وازلین یا مرطوب‌کننده برای محافظت از پوستتان در برابر رنگ، یک برق لب محکم و صاف را در امتداد خط مویتان بکشید. همچنین یک حوله را پشت گردنتان قرار دهید که مطمئن شوید رنگ روی گردنتان نمی‌مالد.

با این وجود اگر در هنگام کار روی پوستتان رنگ ریخته شد، از پاک‌کننده‌های صورت استفاده کنید. اگر برای پاک کردن لکه‌ها تا آخر کار صبر کنید ممکن است لکه‌ها تثبیت شوند، بنابراین در هنگام رنگ زدن یک پاک‌کننده‌ی صورت به همراه پد پنبه‌ای جلوی دستتان بگذارید.

از پوست دستتان هم به دقت محافظت کنید. علاوه بر دستکشی که زمان رنگ زدن بر دست می‌کنید، یک دستکش اضافی برای شستن رنگ محیا کنید تا اگر دستکش اول آلوده یا خراب شد، پوست دستتان آسیب نبیند و لک نشود.

۷. تجهیزات مناسب را آماده کنید و جلوی دستتان بگذارید

برای این که بهترین نتیجه را بگیرید باید حرفه‌ای عمل کنید. بنابراین تجهیزات حرفه‌ای برای خودتان آماده کنید. یک کاسه‌ی مخصوص رنگ با براش مخصوص، یک شانه‌ی دم باریک و چند کلیپس برای تقسیم موها و کلاه رنگ یک بار مصرف تجهیزاتی هستند که اگر از آن‌ها استفاده کنید، حرفه‌ای‌تر عمل خواهید کرد و نتیجه‌ی مطلوب‌تری می‌گیرید.

۸. موهایتان را زمانی که خشک هستند رنگ کنید

متخصصین رنگ و مو توصیه می‌کنند که موهایتان را زمانی که خشک هستند رنگ کنید. چرا که اگر موها خیس باشند، ممکن است رنگ به تارهای مو نرسد یا رقیق شود، که نتیجه‌ای نامطلوب ایجاد می‌کند.

۹. اول ریشه‌هایتان را رنگ کنید سپس به سمت دیگر بخش‌های سر بروید

رنگ ریشه مو

 

از آنجا که ریشه‌ها اغلب به زمان بیشتری برای رنگ گرفتن نیاز دارند، ابتدا رنگ را به ریشه‌ی موهایتان بزنید. و پس از چند دقیقه رنگ را در دیگر بخش‌های موهایتان توزیع کنید. برای این که نتیجه‌ی بهتری بگیرید، موهایتان را به شش بخش تقسیم کنید.

۱۰. از دو آینه برای دیدن پشت سر خود استفاده کنید 

رنگ مو در منزل

زمانی که خودتان می‌خواهید موهای سرتان را رنگ کنید، رنگ کردن پشت سر ممکن است کمی پیچیده باشد. به همین منظور در حالی که در مقابل آینه‌ی حمام موهایتان را رنگ می‌کنید، یک آینه‌ی دستی هم در دستتان داشته باشید تا مطمئن شوید که قسمتی در پشت سرتان را از دست نمی‌دهید و هیچ بخشی بدون رنگ نخواهد ماند.

۱۱. با استفاده از فرچه‌ی ریمل یا مسواک های‌لایت کنید

انجام های‌لایت در خانه با فویل و یا کلاه مش ممکن است کمی سخت باشد اما یک ابتکار جالب می‌توانید انجام دهید. با استفاده از یک مسواک یا یک فرچه‌‌ی ریمل و کمی رنگ موی یک درجه روشن‌تر می‌توانید موهایتان را هایلایت کنید. تنها کمی از روی موهایتان را با این تکنیک های‌لایت کنید و از نتیجه‌ی جالب آن شگفت‌زده شوید.

۱۲. رنگ موهایتان را تثبیت کنید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تنها شامپو عامل از بین رفتن رنگ مو است اما شیمی‌دان‌ها اثبات کرده‌اند که آب، عامل اصلی محو شدن رنگ مو است. هربار که موهایتان را خیس می‌کنید کلر، نمک و مواد معدنی موجود در آب می‌تواند با تحریک کوتیکول مو (لایه‌ی بیرونی موها) سبب تسریع از دست دادن رنگدانه شود. بنابراین برای این که رنگ موهایتان تثبیت شود چند روز پس از رنگ کردن موهایتان را خیس نکنید. همچنین با استفاده از فیلتر دوش می‌توانید با تصفیه‌ی آب حمام، آسیب‌های وارده به رنگدانه‌های موهایتان را کمتر کنید. اگر به استخر می‌روید حتما از کلاه‌های ضد آب استفاده کنید.

نور آفتاب هم می‌تواند باعث از بین بردن ملانین و کم‌رنگ شدن رنگ مصنوعی موها شود و حتی موهای طبیعی را هم کمرنگ‌تر کند. بنابراین اگر برای آفتاب گرفتن به ساحل و یا استخر روباز می‌روید در برابر نور خورشید با روسری یا کلاه موهایتان را بپوشانید.

استفاده از شامپوی مخصوص موهای رنگ‌شده هم بسیار در تثبیت رنگ مو تأثیرگذار است. اگر کیت رنگ مویی که خریداری کرده‌اید حاوی شامپوی تثبیت‌کننده است طبق دستورالعمل موجود در کیت‌ از آن استفاده کنید. همچنین سعی کنید شامپوی تثبیت‌کننده‌ای که برای استفاده‌های بعدی انتخاب می‌کنید هم از همان برند باشد.

۱۳. موهایتان را تقویت کنید

موها پس از رنگ شدن بیشتر در معرض خشکی و موخوره قرار می‌گیرند. علاوه بر سرم‌های تقویت‌کننده موجود در محصولات سلامت مو دارومارکت که بلافاصله پس از رنگ زدن برای حفاظت از موهایتان استفاده می‌کنید، سعی کنید سرم‌های ضد‌ وز و موخوره و یا ماسک‌های تقویت‌کننده را به شکل روتین استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *