مقالات پزشکی

دیابت نوع ۲: رژیم غذایی ساده‌ای می‌تواند به بهبودی کمک کند

داروخانه نگار - ایمن افزار

مطالعه مروری جدیدی نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی ساده‌ای مانند رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات می‌توانند به کنترل دیابت نوع ۲ و بهبودی کمک کنند.

پژوهش‌های زیادی نشان می‌دهند کاهش وزن ازطریق جراحی یا رژیم غذایی می‌تواند به رفع برخی از علل پشت‌صحنه دیابت نوع ۲ کمک کند. این کار ازطریق کمک به کنترل سطح قند خون انجام می‌شود. کنترل قند خون با تأثیر روی تولید و عملکرد انسولین ازنظر بهبودی دیابت نوع ۲ اهمیت دارد.

بیشتر پژوهش‌ها استفاده از غذاهای آماده جایگزین‌ وعده غذایی را برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مورد بررسی قرار داده‌اند که به همین دلیل است که ممکن است توسط پزشک هم تجویز شود؛ اما اخیرا پژوهشگران شروع به بررسی تأثیر رژیم‌های غذایی دیگر (مانند رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات) برای دستیابی به بهبودی کرده‌اند. اگرچه پژوهش‌ها در این زمینه هنوز درحال ظهور است، نتایج مطالعات تاکنون نشان داده است رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات امیدوارکننده است.

پژوهش جدید برای درک بهتر این موضوع که کدام رژیم‌های غذایی در کمک به بهبودی از دیابت نوع ۲ عملکرد بهتری دارند، بیش از ۹۰ مقاله را مورد بررسی قرار داد که اثرات رژیم‌هایی غذایی مختلف را روی دیابت نوع ۲ توصیف کرده بودند.

اگرچه پژوهش‌های باکیفیت بیشتر روی شیک‌های جایگزین وعده‌های غذایی مورد استفاده در کارآزمایی‌های بالینی تمرکز کرده‌ بودند، رویکردهای دیگر (مانند رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات) نیز تأثیر امیدوارکننده‌ای داشتند. غذاهای آماده جایگزین وعده غذایی تقریبا به یک نفر از سه نفر کمک کرده بودند تا بهبودی حاصل کند، درحالی‌که رژیم‌های کم‌کربوهیدرات توانسته بودند به بهبودی یک نفر از هر پنج نفر کمک کنند.

افرادی که وزن خود را به کمک هر دوی این رژیم‌ها کاهش داده بودند، توانستند درصورت حفظ کاهش وزن، تا دو سال در حالت بهبودی بمانند. رژیم‌های کم‌کالری و مدیترانه‌ای نیز تاحدود کمتری ‌توانسته بودند به بهبودی کمک کنند. فقط حدود ۵ درصد از افرادی که رژیم غذایی کم‌کالری را دنبال می‌کردند، پس از یک سال در وضعیت بهبودی قرار داشتند، درحالی‌که فقط ۱۵ درصد از افراد تحت رژیم غذایی مدیترانه‌ای پس از یک سال همچنان در وضعیت بهبودی به سر می‌بردند.

منبع : زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *